Pštrosie mäso neobsahuje takmer žiadny tuk ani cholesterol, ale zároveň sa v ňom nachádza veľké množstvo bielkovín. Ďalej obsahuje veľký podiel železa aj vitamínov skupiny B a ďalších minerálnych látok. Pre tieto vlastnosti je toto mäso diétne, je zdravou alternatívou k hovädziemu, bravčovému, ale aj kuraciemu či morčaciemu mäsu. Jeho kalorická hodnota je zhruba 94 kcal/100g.
Pštrosie mäso považujeme za súčasť zdravej racionálnej výživy, nakoľko vyniká vysokou kvalitou a nutričnou hodnotou. Z hľadiska dietetického je cennou vlastnosťou mäsa pštrosov nízka energetická hodnota, ktorá v 100g tepelne neopracovaného mäsa pštrosov tvorí 391 kJ. Pre porovnanie v rovnakom množstve hovädzieho mäsa je energetická hodnota 517 kJ a v mäse hydinovom 508 kJ.
Je pomerne ľahko stráviteľné ľudským organizmom. Svojimi výživovými vlastnosťamije vhodné pri diétach spojených s rekonvalescenciou, pri znižovaní hmotnosti a pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému.Jemná štruktúra pštrosieho mäsa určuje tento druh mäsa na šetrné tepelné opracovanie ako je dusenie, grilovanie či pečenie, hlavne za účelom prípravy veľmi delikátnych steakov. Pštrosie mäso vzhľadom k jeho vysokej nutričnej hodnote môže byť pre konzumentov v spotrebiteľskej sieti ponúkané ako zdravšia alternatíva hovädzieho mäsa.
Obsah tuku a cholesterolu
Charakteristickým znakom pštrosieho mäsa je veľmi nízky obsah vnútrosvalového tuku. Nízky obsah tuku v pštrosom mäse má za následok, že príprava tohto druhu mäsa je dosť rýchla. Obsah tuku v pštrosom mäse je v porovnaní s bravčovým mäsom trikrát nižší. Napríklad mäso stehnovej svaloviny pštrosa obsahuje v priemere len 2,29 % tuku. Tuk vo svalovine pštrosa má vysoký obsah zdraviu prospešných polynenasýtených mastných kyselín a to až v množstve 27 až 33 percent.
Z tohto dôvodu je pštrosie mäso zo zdravotného hľadiska veľmi cenenou potravinou. V mäse pštrosov je obsiahnutých viac polynenasýtených mastných kyselín než u hovädzieho a hydinového mäsa. Charakteristickým znakom pštrosieho mäsa je aj nízky obsah cholesterolu (81mg) v porovnaní s mäsom hovädzím (83 mg) bravčovým (91 mg) a hydinou (89 mg). Cholesterol je väčšinou štrukturálnou súčasťou bunkových membrán. Obsah bielkovín je u pštrosa je približne rovnaký ako u hovädzieho dobytka. Mäso z stehennej svaloviny pštrosa obsahuje v priemere 20,95 % bielkovín. Pštrosie mäso má tiež nízky obsah kolagénu, čo je príčinou jeho ľahšej stráviteľnosti, v porovnaní s mäsom iných druhov hospodárskych zvierat.
Minerálne prvky a vitamíny
Z pohľadu zdravej výživy je zaujímavý vyšší obsah stopových prvkov ako sú železo,
zinok a meď. Obsah železa je vyšší než u hovädzieho dobytka, či hydiny. Z tohto dôvodu môže byť pštrosie mäso doporučované pri zvýšenej fyziologickej spotrebe železa v tehotenstve, pre dospievajúcich jedincov alebo pri anémiách, ktoré ohrozujú nielen zdravie diabetika, ale každého človeka. Železo sa zúčastňuje na zásobovaní tkanív a buniek kyslíkom, čo je nevyhnutné pre ľudský život. Pozitívny aspekt konzumácie pštrosieho mäsa pre diabetika, ktorí sa musí zdravo a racionálne stravovať tkvie aj v nízkom obsahu sodíka v porovnaní s hovädzím mäsom či hydinou. Toto mäso je vhodné aj pre kardiovaskulárnych pacientov a pri liečbe hypertenzie. Tiež je cenným zdrojom horčíka a v menšej miere draslíka. Pštrosie mäso obsahuje aj väčšie množstvo vitamínov ako tradičné druhy mäsa. Je to vitamín E a vitamíny skupiny B, najmä B66 a B12. ktoré majú význam pri posilnení imunity a sú doplňujúcim vitamínom pri liečbe veľkého množstva chorôb.